SDOC-Banner
The School District of Osceola County, Florida
 
  
 
Facilities Division Phone Directory
Main Phone Main Fax
(407) 518-2964 (407) 518-2985
line
 

Facilities Division

Phone

Fax

          Email

Clyde A. Wells, MBA Chief Facilities Officer (407) 518-2964 (407) 518-2985 wellscl@osceola.k12.fl.us
Felicia Bracy Secretary IV (407) 518-2964 (407) 518-2985 bracyf@osceola.k12.fl.us
Carol Minshew Clerk Typist (407) 518-2964 (407) 518-2985 minshewc@osceola.k12.fl.us
Janice Rosario Accountant I (407) 518-2964 (407) 518-2985 rosarjan@osceola.k12.fl.us
Katherine Pulla Bookkeeper (407) 518-2964 (407) 518-2985 pullakat@osceola.k12.fl.us

Design and Construction Services

Phone

Fax

          Email

John P. Davis, R.A. Director of Facilities Services (407) 518-2964 (407) 518-2985
Carolyn Raggi Secretary III (407) 518-2964 (407) 518-2985
Charlene Barkholz Records Clerk (407) 518-2964 (407) 518-2985
David Barkholz Project Field Representative (407) 518-2964 (407)-518-2985
Chris Crowe Engineering Support Supervisor (407) 518-2964 (407) 518-2985
Jim D'Amico Facilities Foreman (407)518-2964 (407) 518-2985
Remy Gili Project Field Representative (407) 518-2964 (407) 518-2985
Chris Maresco CADD Specialist (407) 518-2964 (407) 518-2985
Jeffrey Peters Energy Education Specialist (407) 518-2964 (407) 343-8756
Jennifer Sacks Records Clerk (407) 518-2964 (407) 518-2985
Mark Scheuer Project Field Representative (407) 518-2964 (407) 518-2985
Jazmyne Smith Clerk Typist (407) 518- 2964 (407) 518-2985
John Viscomi Project Field Representative (407) 518-2964 (407) 518-2985
John Winthers Facilities Foreman (407) 518-2964 (407) 518-2985

Phone

Fax

          Email

Rhonda Blake Director of Planning Services (407) 518-2964 (407) 518-2985
Victoria Funk Secretary III (407) 518-2964 (407) 518-2985
Jason Lindsey Facilities Planning Specialist- Educational Capacity and Planning (407) 518-2964 (407) 518-2985
Christopher Melendez Arc/GIS Specialist (407) 518-2964 (407) 518-2985
Clerk Typist (407) 518-2964 (407) 518-2985
Lori Wall Facilities Planning Technician (407) 518-2964 (407) 518-2985
OPEN Facilities Planning Specialist- Growth Management and Planning

Building & Fire Safety Department

Phone

Fax

          Email

Douglas Tillery Building Official (407) 518-2964 (407) 518-2985
Becky Fernandez Permitting Clerk (407) 518-2964 (407) 518-2985
Jim Fisher Energy Manager (407) 518-2964 (407) 518-2985
Joe Greene Building Inspector (407) 518-2964 (407) 518-2985

Phone

Fax

          Email

Michael Clark Coordinator of Custodial and Ancillary Services (407) 518-2964 (407) 343-8756
Sharon Hardee Administrative Assistant 407) 518-2964 (407) 343-8756
Linda Beumel Maintenance Planner (407) 518-2964 (407) 343-8756
Leo Galarza Custodial Foreman (407) 518-2964 (407) 343-8756
Special Projects Team Joseph Arscott, Jeremy Avery, Vince Greer, Anthony Maresco, Doug Mascoe, Julio Ortiz-Tirado
Health & Safety Department
Maria Hernandez Health Safety Specialist (407)343-8756
Jo Ellen Beekman Health & Safety Inspector (407)343-8756
Jennifer Hood Health & Safety Inspector (407)343-8756
Elaine Carlus Health Safety Technician (407)343-8756

Phone

Fax

    Email and Website

Mark Cavinee Director of Maintenance (407) 935-3740 (407) 935-3747